Oznam o akreditácii na Európsky pohár v triatlone

 

Organizačný výbor 3. ročníka Prestigio City Triathlon Bratislava 2014 (17. – 18. mája 2014) – ETU Európskeho pohára v triatlone, oznamuje zástupcom médií, že žiadosť o akreditáciu na dvojdňové podujatie (uskutoční sa v okolí bratislavského jazera Kuchajda) môžu posielať písomne (s uvedením mena, redakcie a pracovnej pozície /redaktor, fotograf, kameraman/) na adresu: media@realizsportteam.sk do pondelka 5. mája 2014.

______________________________________________________________________________________________________

Bratislavský Prestigio City Triathlon s podporou prestížnej automobilky

 

 

Bratislavský Prestigio City Triathlon s podporou prestížnej automobilky

Najvýznamnejšie triatlonové preteky na Slovensku a v Čechách v tomto roku – 3. ročník Prestigio City Triathlon Bratislava 2014 (17. – 18. 05. 2014) získali významného partnera. Hlavným partnerom podujatia je totiž nemecká automobilka BMW.  Nielen v uliciach Bratislavy, ale aj na cestách Slovenska a Čiech môžete v týchto dňoch stretnúť  viacero bielych automobilov (radov X1, 3 a 5) bavorskej značky „prezlečených“ do farieb májového triatlonového sviatku.

 

"Snažíme sa pripraviť podujatie na vysokej športovej, ale aj spoločenskej úrovni. Fakt, že práve na bratislavskom Prestigio City Triathlon 2014 sa v rámci Európskeho pohára  elite začne bojovať o miestenky na olympijské hry do brazílskeho Ria dáva dvojdňovému eventu ďalší rozmer. Preto nás teší skutočnosť, že na úrovni Hlavného partnera sa môžeme pochváliť veľmi silnou a prestížnou spoločnosťou, automobilkou BMW" povedal riaditeľ organizačného výboru Prestigio City Triathlon Bratislava 2014 Marián Horinek.

 

 

______________________________________________________________________________________________________

Najlepší Slováci a Česi na Prestigio City Triathlon 2014

 

V seriáli pretekov Európskeho pohára v triatlone bude mať Bratislava premiéru v rámci triatlonového sviatku Prestigio City Triathlon Bratislava 2014, ktoré sa v slovenskom hlavnom meste uskutoční v dňoch 17. - 18. mája 2014. Už dnes všetko nasvedčuje tomu, že európska triatlonová premiéra v slovenskej metropole bude veľkolepá - chystá sa k nám európska triatlonová špička. Bratislavským podujatím Prestigio City Triathlon 2014 - ETU European Cup totiž štartuje olympijská kvalifikácia pre účasť na Olympijských hrách 2016 v brazílskom Rio de Janeiro. A organizátori z Realiz Sport Team-u v rámci pretekov Európskeho pohára očakávajú účasť troch desiatok pretekárov z európskej špičky, ako aj viacerých účastníkov ostatných olympijských hier.

 

Jedným z nich by mal byť aj aktuálne najlepší slovenský triatlonista Richard Varga, ktorý sa od februára pripravuje na novú sezónu u protinožcov. "Richard je spoločne so svojimi sparingpartnermi približne v polovici osemtýždňového sústredenia na Novom Zélande. V čase bratislavského Európskeho pohára sa síce konajú aj preteky série Svetového pohára, ale tie sú v japonskej Yokohame. Keďže už dva týždne po Bratislave sa v Londýne uskutoční ďalšie kolo Svetového pohára, ktoré plánuje Richard absolvovať, je veľmi reálne, že ho uvidia slovenskí fanúšikovia na štarte bratislavského podujatia," povedal Michal Varga, brat a manažér najúspešnejšieho slovenského triatlonistu Richarda Vargu.

 

"Na štarte Prestigio City Triathlon Bratislava 2014 bude taktiež česká jednotka olympijských tratí Honzo Čelustka, ako aj najlepšia slovenská triatlonistka roka 2013 a naša nádej pre Rio 2016 Ivana Kuriačková, ktorí taktiež absolvovali v zahraničí kvalitnú prípravu na novú sezónu," povedal ich tréner Marián Horinek, ktorý stojí na čele organizačného výboru bratislavského podujatia.

 

Na štartové mólo bratislavskej Kuchajdy by sa malo postaviť vyše 800 triatlonistov (vo všetkých kategóriách). "Registráciu pretekárov sme spustili on-line v druhej polovici februára - tri mesiace pred štartom pretekov a veľmi nás teší, že už po troch týždňoch evidujeme vyše deväťdesiat prihlásených pretekárov," povedala Jana Slobodová-Šeďová, event manažérka Prestigio City Triathlon Bratislava 2014 a dodala: "Okrem domácich triatlonistov, už dnes evidujeme registrácie zo silných európskych triatlonových krajín ako Veľká Británia, Nemecko, Česko, ako aj z Belgicka, Rakúska, či Maďarska."

 

 

 

______________________________________________________________________________________________________

Bratislava prémiovo na triatlonovej mape európy

 

 

Bratislava sa tento rok premiérovo zaradí na triatlonovú mapu Európy, keď v termíne 17. – 18. mája 2014 bude hostiť preteky série Európskeho pohára 2014 s názvom PRESTIGIO CITY TRIATHLON BRATISLAVA 2014 - ETU European Cup.

Keďže Medzinárodná triatlonová únia určila dátum 15. máj 2014 za začiatok kvalifikácie o postup na Olympijské hry 2016 do brazílskeho Ria de Janeiro, v hlavnom meste Slovenska budú mať triatlonisti dvojnásobnú motiváciu zabojovať o body do svetového rebríčka!

Po predchádzajúcich dvoch úspešných ročníkoch CITY TRIATHLON BRATISLAVA 2012 a 2013 sa organizátori z Realiz Sport Team-u rozhodli posunúť latku kvality a úrovne podujatia o stupeň vyššie a tretie pokračovanie medzinárodných triatlonových pretekov je premiérovo zaradené do seriálu Európskeho pohára (druhýkrát v histórii Slovenska – prvý raz sa Európsky pohár v triatlone na Slovensku konal v roku 2010 a preteky v Senci taktiež organizoval Realiz Sport Team – pozn.). Záštitu na najväčším triatlonovým podujatím na Slovensku v tomto roku prevzali minister školstva vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Presne tri mesiace pred štartom podujatia - 17. februára 2014 spustili organizátori registráciu na oficiálnej webovej stránke podujatia -  http://www.citytriathlon.sk/ , na ktorej okrem základných informáciách o podujatí, nájdu návštevníci propozície pretekov, sprievodný program, informácie o možnosti ubytovanie...

"Ohlasy na predchádzajúce ročníky City triatlonu boli veľmi pozitívne a tak sme sa rozhodli posunúť latku úrovne pretekov ešte vyššie a s prípravou Európskeho pohára sme začali už koncom roka 2013. Organizácia podujatia je pre nás veľkou výzvou, ktorú znásobil aj fakt, že v Bratislave sa začne boj o miestenky na olympiádu v Riu 2016,"povedal riaditeľ organizačného výboru pretekov Marián Horinek.

 

PRESTIGIO CITY TRIATHLON BRATISLAVA 2014 sa uskutoční priamo v uliciach slovenskej metropoly. Preteky sa uskutočnia v areáli Kuchajdy a Lakeside Parku, cyklistický okruh povedie mestskou časťou Bratislava - Nové mesto. Po predchádzajúcich dvoch vydarených edíciách podujatia očakávajú organizátori na štarte vyše 800 pretekárov z viac ako 30 krajín celého sveta, vrátane európskej špičky a účastníkov olympijských hier.

Okrem pretekárov v kategórii Elite, ktorí budú v Bratislave bojovať o body do Európskeho pohára, budú mať v rámci dvojdňového podujatia možnosť otestovať  svoje schopnosti  triatlonisti  všetkých výkonnostných skupín. Organizátori do programu zaradili aj preteky vekových kategórií (tzv. age group), preteky tímových štafiet, či firemných štafiet. A nezabudli ani na najmenších – súťaže pripravili už pre deti od dvoch rokov. 

Podujatie na bratislavskej Kuchajde bude mať aj charitatívny rozmer.  Organizátori (podobne ako vlani) z časti štartovného a sponzorských príspevkov podporia špeciálnu základnú školu s materskou školou pre deti s autizmom. Súčasťou Prestigio City Triatlonu Bratislava 2014 bude taktiež bohatý sprievodný program, ako aj športová výstava Expo.

______________________________________________________________________________________________________

 

JAN ČELUSTKA:  Bratislava je už dnes na úrovni Svetových pohárov

 

Meno: Jan Čelůstka

Vek: 32

Športový klub: LABE TRI CLUB (ČR), Realiz Sport Team - triatlonu sa venuje od roku 2003

Najlepšie výsledky v roku 2013:

- 1. miesto ME cross triatlon Rakúsko

- 1. miesto City Triathlon Bratislava 2013

- 1 miesto M-ČR zmiešané štafety Karlove vary

- 1. miesto M-ČR triatlon Lipno

- 4. miesto EP Karlove Vary

 

Motto: "KTO UTEČIE, JE PRVÝ V CIELI."

 

"Čeldo", si známy ako úspešný český olympionik a aktuálny Majster Európy v kros triatlone, čo pre teba znamená triatlon? Ako dlho sa mu už venuješ?

 

- Do triatlonu som "naskočil" pomerne neskoro a tento rok je to moja jedenásta sezóna. Mojou prvou veľkou akciou boli Majstrovstvá Európy do 23 rokov v bulharskej Sofii v roku 2005, kde som prvýkrát stretol Maroša (Horineka). Triatlon je pre mňa hlavne zábava. Nie je lepšia cestovná kancelária ako triatlon a ako hovorí môj dedo: "málokdo má to štěstí, že je pro něj zaměstnání zároveň koníček, tak si toho važ."

 

Podarilo sa zvíťaziť v oboch ročníkoch City Triathlon Bratislava. Po premiérovom triumfe si už vedel, čo ťa čaká, poznal si prostredie. Ktoré prvenstvo sa rodilo ťažšie?

 

- Súperi boli v roku 2013 silnejší ako pri mojej premiére v Bratislave a preto si obhajoby prvenstva vážim viac. Znalosť tratí žiadnou veľkou výhodou nebolo. Beh bol vlani zmenený a je škoda, že sa nebežalo cez nákupné centrum Polus - to sa mi v roku 2012 veľmi páčilo.

 

Tretí ročník City Triathlon Bratislava bude aj Európskym pohárom elite...

 

- To je super a veľmi sa teším. O to ťažšie bude pre mňa vyhrať tretíkrát v rade.

 

Akých súperov by si privítal na nasledujúcich ročníkoch City Triathlon Bratislava?

 

- V Európe sa vždy nájde veľa rýchlych pretekárov a Európsky pohár je lákadlom pre tých najlepších. To že je Bratislava ľahko dopravne dostupná a súťažiť sa bude na šprintových tratiach, to samo o sebe garantuje vyrovnané a napínavé preteky.

 

Splnili doterajšie dva ročníky City Triathlon Bratislava všetky tvoje očakávania? Čo mu podľa teba ešte chýba v porovnaní so svetovými pohármi?

 

- Chýbali mu body do ITU rankingu (rebríček Medzinárodnej triatlonovej únie - pozn.). To sa ale zmení v tomto roku! V organizácii nevidím rozdiel - tam už je City Triathlon Bratislava na úrovni Svetových pohárov. Ak by bol v kalendári Svetových pohárov, znamenal by násobne vyšší záujem špičkových pretekárov z celého sveta.

 

Tréningové zázemie na Slovensku ti poskytuje klub Realiz Sport Team. Ako hodnotíš tréningové podmienky tu na Slovensku? Páči sa ti Bratislava?

 

- Ako bolo napísané na jednom jedálnom lístku niekde v Rakúsku: "nie sme najlepší, ale sme lepší ako ostatní." V Česko a ani na Slovensku asi nemá žiadny klub lepšie tréningové podmienky. A špeciálne v práci s mládežou je Realiz úplne top. To klobúk dole! A trate na MTB sú v okolí Bratislavy úžasné.

 

Plánuješ prípravné obdobie pred sezónou tráviť tu, alebo v niekde v "teple"?

 

- V teple u protinožcov. Ale keby tu bolo v zime teplo, tak nemám dôvod ani odchádzať. Mám šťastie na super sparingpartnerov a trénerov. Vo vode ma "ťahajú" buď plavci "Bohemky" v Prahe, alebo "Ičo" s Marošom v Bratislave. Na bicykli mi zatiaľ dáva riadne "kapky" Tomáš Kamrla. O behu do schodov radšej nebudem hovoriť, tam mi "nakladajú" všetci...

 

Kde máš ešte nedostatky? Na čom budeš počas prípravného obdobia pracovať?

 

- Tohtoročná zima je pre mňa v znamení sily. To znamená veľa posilňovne, odrazov, behu do schodov a horskej cyklistiky

 

Venuješ sa popri triatlone aj niečomu inému? Ako vyzerá tvoj bežný deň?

 

- Veľa cestujem medzi Prahou a Bratislavou, takže veľa času nemám. Keď nad tým premýšľam, tak za ten jeden a pol mesiaca prípravy som ešte nemal bežný deň. Pripadám si, ako by som bol v triatlone nováčikom.

 

Aké sú tvoje očakávania pre nastávajúcu sezónu? Na čo sa môžeme tešiť?

 

- Chcel by som byť "skokanom" roka v rebríčku ITU. V roku 2013 som body veľmi nezbieral, takže rok 2014 bude hlavne o bodoch - začína sa bojovať o olympijské miestenky.

 

S Ivanou Kuriačkovou patríte medzi najlepších triatlonistov Česka a Slovenska. Trénuješ s Ivanou často a vyhovuje ti ako tréningový partner?

 

- Pokiaľ som na Slovensku, tak sa na tréningoch samozrejme stretávame. Hlavne v bazéne a pri špecifických behoch, ako je "Abeceda", schody na UFO a podobne. Je pre mňa určitou motiváciou, pretože aj napriek jej mladému veku berie triatlon veľmi profesionálne. Naviac, keď sme na tréningu spolu, tak Marošova pozornosť sa trochu rozdelí a ja nedostávam od neho takú "sodu"...

 

Si gentleman aj pri intervalových tréningoch, alebo jej nedáš žiadnu šancu?

 

- Z tej otázky chápem, že som gentleman. Ďakujem. Nerád prehrávam či už v pretekoch, alebo v tréningu a je jendo, či s Ivankou, "Ičom", Tomášom, alebo Marošom...

______________________________________________________________________________________________________

 

Naša olypijská nádej pre rio 2016: ivana kuriačková

 

Meno: Ivana Kuriačková

Vek: 19

Športový klub: Realiz Sport Team – triatlonu sa venuje od roku 2000 (študentka 1. ročníka Univerzity Komenského v Bratislave)

Najlepšie výsledky v sezóne 2013:

-       1. miesto City Triathlon Bratislava 2013

-       3. miesto Európsky pohár elite ženy (Tartu, Estónsko)

-       1. miesto Európsky pohár junioriek (Quarteira, Portugalsko)

-       1. miesto Európsky pohár junioriek (Kupiskis, Litva)

-       2. miesto v rebríčku EP

-       Najlepšia triatlonistka na Slovensku v roku 2013

 

 

Ivana, v tvojom živote sa udiali veľké zmeny. Začala si študovať na Univerzite Komenského v našom hlavnou meste. Ako sa ti Bratislava páči?

 

- V Bratislave sa mi samozrejme páči, preto som sem prišla študovať. Je tu aj veľa možností na tréning. Veľmi sa mi páčia bežecké tréningy s Realiz Sport Teamom na UFO, kde beháme do schodov až na vrchol reštaurácie.

 

Dokážeš skĺbiť štúdium s tréningom? Poskytla ti škola v tejto oblasti nejaké výhody?

 

- Keďže si nikdy nevyberám najľahšiu možnú cestu, dala som sa na štúdium prekladateľstva. Jazykom som sa venovala už dlhšie, niekoľko rokov som navštevovala Akadémiu vzdelávania, pretože si myslím, že aj znalosť jazykov je pri športe veľmi dôležitá. V škole nemám žiadne úľavy, ale keďže ma veľmi baví tak verím, že to zvládnem.

 

Druhou novinkou je tvoj prestup do najúspešnejšieho klubu na Slovensku – Realiz Sport Team. Aké sú tvoje očakávania?

 

- Som ešte v relatívne mladom veku a ešte sa musím zlepšovať vo všetkých troch disciplínach, aby som vôbec mohla pomýšľať na európsku top špičku.

 

Dajú sa porovnať tréningové podmienky v Realize s tými, ktoré si mala doma v Leviciach?

 

- Doma v ŠK ATÓM LEVICE som mala vytvorené veľmi dobré podmienky a hlavne domáce zázemie, trénovala ma moja mamina, takže mi neprešlo žiadne flákanie sa. Ale aj v Bratislave mi Realiz Sport Team vytvoril dobré podmienky pre trénovanie. Dokonca bývam nad plavárňou (Lafranconi), čo je super lebo nemusím na tréning tak skoro vstávať... (smiech)

 

Dokázala si vyhrať oba úvodné ročníky City Triathlon Bratislava. Aké máš plány do tretieho ročníka?

 

- Oba úvodné ročníky podujatia boli preteky Majstrovstvami Slovenska s medzinárodnou účasťou, ale keďže v roku 2014 sú preteky už v kalendári Európskeho pohára a budú sa zbierať body v rámci olympijskej kvalifikácie, konkurencia bude oveľa väčšia. Pred vlastným publikom, na najväčších pretekoch na Slovensku, určite vydám zo seba maximum.

 

 

Ako hodnotíš doterajšie ročníky City Triathlon Bratislava?

 

- Vlani pred pretekmi som absolvovala rannú šou v rádiu s Adelou a Sajfom, zúčastnila som sa dvoch tlačových konferencií a taktiež autogramiády hviezd. Oba ročníky City Triathlon Bratislava boli na vysokej úrovni, mali sme úžasné štartovacie mólo, ako aj celé prostredie pretekov na Kuchajde.

 

 

V uplynulých dvoch rokoch si stála 15-krát na pódiu na pretekoch Európskeho pohára juniorov. Aký je tvoj názor na triatlon organizovaný v meste?

 

- Ako som si všimla, teraz sa triatlony v Európe organizujú v centrách miest, pretože to je atraktívnejšie pre divákov. Jazdia sa kritériá na menších okruhoch, čo je náročnejšie na organizáciu a aj pre pretekárov. No na druhej strane je to zaujímavejšie a prídu sa pozrieť aj okoloidúci, ktorí tento atraktívny šport s neustále rastúcou popularitou vidia po prvýkrát.

 

Ktoré súperky by si želala na Európskom pohári na Prestigio City Triathlon Bratislava 2014 – ITU European Cup?

 

 

- Celú svetovú špičku. S väčšou konkurenciou totiž rastie aj bodová hodnota pretekov.

 

Myslíš si, že zázemie a atmosféra City Triathlon Bratislava by sa mohli v budúcnosti dotiahnuť až na úroveň svetových podujatí?

 

- Myslím si, že určite áno. Bola by som veľmi rada, keby sa Slovensko pripojilo k organizátorom Svetových pohárov, znamenalo by to ďalšie zviditeľnenie triatlonu u nás,  ako aj Slovenska vo svete. Bratislava je tým najlepším miestom pre organizovanie Svetového pohára a práve City Triathlon Bratislava má tie najlepšie predpoklady pre organizovanie pretekov takéhoto formátu.

 

S „Čeldom“ (Janom Čelůstkom – pozn.) patríte medzi triatlonovú špičku. Často spolu trénujete. Vyhovuje ti ako sparing partner?

 

- Trénujeme spolu vždy, keď sme obaja v Bratislave. „Čeldo“ škrípe zubami, keď kvôli mne musíme ťahať gumy a ešte mi aj závidí, že po nich nikdy nemám svalovicu, lebo vraj nemám žiadne svaly... (smiech)

 

V tomto roku sa začína boj o olympijskú miestenku na OH 2016. Aké sú tvoje triatlonové ambície?

 

- Ambície sú jasné, dostať na olympiádu v brazílskom Riu v roku 2016. Keďže slovenský triatlon ešte nemal na olympiáde zástupkyňu v kategórii žien, mám pred sebou veľkú výzvu sa tam dostať a byť prvou slovenskou triatlonistkou na olympijských hrách. Pri súčasnom tréningovom zázemí, ktoré mám v Realize, si myslím, že nie som bez šancí. Dúfam, že sa mi to podarí.

 

______________________________________________________________________________________________________

 

Jozef Jurášek: City Triathlon Bratislava je výkladnou skriňou slovenského triatlonu

 

Rozhovor s prezidentom Slovenskej triatlonovej únie Jozefom Juráškom

 

Aké je postavenie triatlonu v slovenskom športe z pohľadu šéfa Slovenskej triatlonovej únie?

 

- Triatlon je veľmi atraktívny nielen vo svete, ale je čoraz viac populárnejší aj pre športuchtivú verejnosť na Slovensku. Triatlon zaznamenal u nás v ostatných dvoch-troch rokoch druhú vlnu boomu. Čo sa týka tréningových možností a celkového zázemia pre triatlonistov, nie je to ideálne. Toto konštatovanie sa ale nedá zovšeobecňovať. Je to regionálne. Iné podmienky a možnosti má triatlonista v Bratislave a bezprostrednom okolí a iné napríklad na východe Slovenska. Keďže každý triatlonista je odkázaný väčšinu roka na funkčný bazén, je jasné, že členská základňa je širšia v lokalitách s bazénmi, plavárňami.

 

Čo znamená pre STÚ participácia na Prestigio City Triathlon Bratislava 2014 - ITU European Cup?

 

- Spolupráca musí byť obojstranná a podľa možnosti obojstranne prospešná. Ako som sa vyjadril po ostatnom ročníku, City Triathlon Bratislava je výkladnou skriňou slovenského triatlonu. STÚ by privítala viac podobných pretekov, zároveň by bolo vhodné, keby STÚ mohla podobné podujatia podporovať vo väčšej miere, ako je tomu doteraz.

 

Vyjadrili ste sa, že slovenský triatlon zažíva v posledných rokoch boom. Môžete to viac špecifikovať?

 

- Záujem o triatlon viditeľne vzrástol za ostatné zhruba 2-3 roky. Tento rastúci trend začal už skôr, a je to práve hlavne vďaka "hobíkom". Tento rok sme však zaznamenali výrazný vzostup záujmu zo strany najmladších (žiacke kategórie), to samozrejme teší najviac.

 

Ako hodnotíte podmienky pre organizáciu City Triathlon Bratislava v mestskej časti Bratislava - Nové Mesto?

 

- Podmienky v tejto mestskej časti považujem v Bratislave za najideálnejšie. Možností v Bratislave je samozrejme viac, Kuchajda je však vynikajúca. Tento rok sa bude na Slovensku konať už po druhýkrát Európsky pohár elite a po prvýkrát v Bratislave.

 

Aký to bude mať prínos pre rozvoj triatlonu a jeho popularizáciu na Slovensku?

 

- V roku 2014 to bude podujatie najvyššieho rangu. Hlavné mesto Bratislava si preteky takéhoto významu zaslúži. Bratislava hrá v slovenskom triatlone prvé husle po každej stránke, preto je aj logickým vyústením, že takéto preteky sa uskutočnia práve v Bratislave. Keďže je tu veľký potenciál nádejných triatlonistov, rozhodne to bude mať výrazný vplyv na ďalší rozvoj triatlonu. Ako poznám organizátora týchto pretekov, podujatie bude mať nielen po športovej, ale aj spoločenskej a mediálnej úrovni, vzrastajúcu tendenciu a prispeje tak najväčším podielom k popularizácií tohto krásneho športu na Slovensku.

 

Zaradením City Triathlon Bratislava do kalendára Európskeho pohára 2014 sa logicky zvyšuje aj pretekárska konkurencia na štarte. Aké šance dávate slovenským triatlonistom?

 

- Aj bez zaradenia týchto pretekov do seriálu Európskeho pohára sa organizátorom vlani podarilo prilákať do Bratislavy pretekárov zo všetkých kontinentov, okrem Ázie. Naši pretekári sa mohli konfrontovať s kvalitnou zahraničnou konkurenciou. V budúcich ročníkoch bude konkurencia výrazne narastať, čo je výzva a príležitosť pre našich pretekárov. Po svetovom triatlonistovi Richardovi Vargovi je totiž u nás momentálne viditeľná výkonnostná medzera. Preto dúfam vo výkonnostný rast niekoľkých ďalších pretekárov počas aktuálnej sezóny. Výrazne by sa mala presadiť Ivana Kuriačková. Samozrejme, bratislavský triatlon na Kuchajde má šancu sa presadiť aj do seriálu svetových pohárov.

 

Skúste v krátkosti prezradiť priority STÚ v rozvoji triatlonu na Slovensku.

 

- Priority STÚ sú uverejnené na oficiálnej stránke STÚ. Takže stručne - reprezentácia SR, podpora mládeže, podpora organizátorov a klubov, členská základňa, materiálne zabezpečenie. Najbližší cieľ z pohľadu reprezentácie je kvalifikovanie dvoch pretekárov na letné olympijské hry v roku 2016.

 

Slovensko doteraz na olympijských hrách reprezentovali dvaja triatlonisti. Ako hodnotíte doposiaľ ich účasť a výsledky?

 

- Doteraz sme sa tešili z olympijskej účasti dvoch pretekárov - prvým bol Pavel Šimko, druhým Richard Varga. V prvom prípade bolo úspechom už samotná kvalifikácia. Za určitých okolností sme mohli od Šimka očakávať aj výsledok do 30. miesta, tie okolnosti však nenastali a preteky nemohol dokončiť. Od Vargu sme už pred štartom očakávali viac. Tieto ambície potvrdil a po heroickom výkone obsadil 22. miesto. Nielen STÚ, ale aj Slovenský olympijský výbor, odborná verejnosť, médiá, ale aj laická verejnosť hodnotila výkon a výsledok Richarda Vargu vysoko pozitívne. Po londýnskej olympiáde , v septembri 2012, som na pôde SOV deklaroval víziu štartu dvoch slovenských triatlonistov na olympiáde v Riu 2016 - jednej ženy a jedného muža.

 

V šestnásťčlennom seriáli Európskych pohárov aj hlavné mesto Slovenska. 

 

Bratislava sa tento rok premiérovo zaradí na triatlonovú mapu Európy, keď v máji bude hostiť veľkolepé podujatie pod názvom PRESTIGIO CITY TRIATHLON BRATISLAVA 2014 - ETU European Cup.

Hlavné mesto Slovenska sa tak zaradí do série Európskych pohárov v triatlone. Európsky pohár v triatlone sa v tomto roku skladá zo série šestnástich pretekov a budú ho hostiť aj okolité krajiny Rakúsko, Česká republika či Ukrajina. Bratislava so svojou rozlohou a geografickou polohou zapadá do koncepcie veľkých miest, kde sa konajú jednotlivé kolá európskej triatlonovej série. Areál jazera Kuchajda je ideálnym miestom na organizovanie prestížneho európskeho podujatia.

 

Na PRESTIGIO CITY TRIATHLON BRATISLAVA 2014 - ETU European Cup, očakávame okrem ôsmich stoviek športovcov aj vyše 6000 návštevníkov a najlepší pretekári sa môžu tešiť na finančné prémie, tzv. prizemoney vo výške 15 000 EUR a vecné ceny v hodnote 25 000 EUR od nášho generálneho partnera Prestigio.

Prinášame vám kalendár Európskych pohárov v triatlone pre rok 2014:

 

EURÓPSKY POHÁR V TRIATLONE 2014

 

13. apríla 2014 - Quarteira ETU Triathlon European Cup - Quarteira, PORTUGALSKO

11. mája 2014 - Antalya ETU Triathlon European Cup - Antalya, TURECKO

18. mája 2014 - Weert ETU Triathlon European YOG Qualifier - Weert, HOLANDSKO

25. mája 2014 - Bratislava ETU Sprint Triathlon European Cup - Bratislava, SLOVENSKO

25. mája 2014 - Dnepropetrovsk ETU Sprint Triathlon European Cup - Dnepropetrovsk, UKRAJINA

22. júna 2014 - Kitzbühel ETU Triathlon European Championships - Kitzbühel, RAKÚSKO

28. -29. júna 2014 - Kyjev ETU Triathlon European Cup - Kyjev, UKRAJINA

04. - 05. Júla 2014 - Penzia ETU Triathlon U23 and Youth European Championships - ME do 23 rokov - Penza, RUSKO

05. júla 2014 - Holten ETU Triathlon Premium European Cup - Holten, HOLANDSKO

19. - 20. júla 2014 - Tartu ETU Sprint Triathlon European Cup - Tatru, ESTÓNSKO

02. - 03. augusta 2014 - Banyoles ETU Triathlon European Cup, Banyoles, ŠPANIELSKO

09. - 10. augusta 2014 - Istanbul ETU Triathlon European Cup, Istanbul, TURECKO

09 - 10. augusta 2014 - Riga ETU Sprint Triathlon European Cup, Riga, LOTYŠSKO

22. augusta 2014 - Karlovy Vary ETU Triathlon European Cup, Karlovy Vary, ČESKÁ REPUBLIKA

13. septembra 2014 - Constatnta - Mamaia ETU Triathlon European Cup, Costanta - Mamaia, RUMUNSKO

14. septembra 2014 - Koper ETU Triathlon European Cup, Koper, SLOVINSKO